כניסה

פרוייקט הדיווחים האלקטרוניים של רשות ניירות ערך יוצא לדרך ; הזוכה במכרז - טלדור מערכות

23/09/2001

הפרוייקט הוא מהמתקדמים מסוגו בעולם. מירי כץ: "ההחלטה על הקמת המערכת הזו לא היתה קלה, אבל התועלת הרבהושיפור השירות לציבור מצדיקים, את המאמצים הנדרשים מאתנו"
 
פרוייקט הדיווחים האלקטרוניים של רשות ניירות ערך יוצא לדרך, עם זכייתה של חברת טלדור מערכות בשבוע שעבר במכרז להקמתו. הפרוייקט אמור להגיע לשלב תפעולי במהלך השנה הבאה, והוא כולל - בנוסף להקמת המערכת - גם תפעול ותחזוקה מלאים למשך 5 שנים נוספות. לאחר שיושלם שלב ההקמה, יתאפשר לכל גולש, ולא רק למקורבים, להניח בזמן אמת אצבע על הדופק לגבי כל ההתפתחויות בשוק ההון.
 
מדובר בפרוייקט שהוא מהמתקדמים מסוגו בעולם, המהווה קפיצת מדרגה בשירות שנותנת רשות ניירות ערך לציבור המשקיעים. הפרוייקט יושתת על הטכנולוגיות העדכניות והמתקדמות ביותר וייתן פתרונות טכנולוגיים לשאלות סבוכות ובהן רמת זמינות גבוהה של המערכת (שאיפה ל- "אפס תקלות"), זיהוי חד-ערכי של המדווחים ואבטחת מידע.
 
לראשונה יתבצע, כחלק מפרוייקט גדול ומשמעותי, שימוש בחוק החתימה האלקטרונית. החוק והתקנות שאושרו לאחרונה בכנסת, יאפשרו להעביר דיווחים המלווים בחתימתו האלקטרונית של המדווח, ברמת אמינות הדומה לחתימה המסורתית על נייר.
 
המערכת מבוססת על טכנולוגית net של חברת מיקרוסופט ומתבססת על תשתית XML. הפתרון מבוסס על מוצרי תוכנה, אבטחת מידע, חומרה ותקשורת שהנם בחזית הטכנולוגיה. בנוסף להקמת הפרוייקט, תלווה טלדור את הרשות לניירות ערך בתמיכה ותקיים ימי הדרכה ללימוד השימוש במערכת הדיווח, בשלוש הערים הגדולות בהתאם לתוכנית שאושרה.
 
הפרוייקט הוא מורכב לא רק בשל חדשנותו הטכנולוגית, אלא גם בשל העובדה שמספר המדווחים במסגרתו הוא ניכר. לכן, נערכת הרשות, יחד עם חברת טלדור, למבצע הטמעה והדרכה רבי היקף לצורך הכשרת המדווחים. הפרוייקט מלווה במעטפת מתקדמת של טכנולוגיית אבטחת מידע. הפרוייקט ידרוש גם שינויים בהיקף רחב בחקיקת דיני ניירות ערך.
 
עם השלמת הפרויקט, יעבירו החברות וקרנות הנאמנות את הדיווחים שלהן המיועדים לציבור אל אתר הדיווח שתקים הרשות. מאתר זה יופצו הדיווחים לציבור, לבורסה וכמובן לאנשי המקצוע של הרשות עצמה. המידע יופץ דרך אתר הפצה, ויכלול את כל הדוחות המיועדים לציבור – תשקיפים, דוחות כספיים, דוחות תקופתיים, דוחות מיידיים, דיווחים על שינוי אחזקות בעלי עניין, ועוד.
 
השירות שיינתן לציבור המשקיעים בפרוייקט הדיווחים האלקטרוניים יקצר במידה רבה את זמן הפצת המידע (כיום מופצים הדיווחים המלאים אך ורק באמצעות דוחות מודפסים ואפשר לעיין בהם במשרדי רשות ניירות ערך, הבורסה לניירות ערך, רשם החברות או חברי הבורסה). כמו כן, הוא יגביר את המגמה ליצור שוויון בין המשקיעים בנגישות למידע: עד כה היה נגיש מידע זה בעיקר לפעילי שוק ההון ולמקורבים.
 
במקביל לעיון במידע, יוכל הגולש לעבד את המידע באמצעות ביצוע שאילתות וחיתוכים סטטיסטיים. עד כה התאפשר רק למשקיעים גדולים לבצע עיבודים כאלה, משום שהם היו היחידים שיכלו להרשות לעצמם הקמת מערכות בסדר גודל מעין זה.
 
"ההחלטה על הקמת המערכת הזו לא היתה קלה, משום שמשאבי הניהול שנדרשים להקמתה מערבים בפרוייקט את כל הדרג הניהולי ברשות", אמרה יו"ר הרשות, מירי כץ, "אבל התועלת הרבה ושיפור השירות לציבור מצדיקים, לדעתי, את המאמצים הנדרשים מאתנו. למכרז ניגשו מספר חברות וההצעה שהציעה טלדור ושהתקבלה נמצאה על ידי המומחים שבדקו אותה ועל ידי ועדת המכרזים כהצעה טובה. אני מאמינה שטלדור אכן תקים מערכת ברמה גבוהה ובמועד המתוכנן, שהוא רב חשיבות במקרה זה".
 
חברת טלדור מערכות מקבוצת טלדור מונה כ-700 עובדים. טלדור מערכות מספקת פתרונות כוללים בתחומי המחשוב והטכנולוגיה, תוך שילוב מערכי תפעול מורכבים. לדברי ציפי קורן, מנכ"ל טלדור מערכות הפרוייקט ממצב את טלדור כגורם מוביל בפיתוח ויישום מערכות מידע בישראל. קורן מציינת כי לאחרונה מתבלטת טלדור בשורה של פרוייקטים ייחודיים שנועדו למתן פתרונות למגזר הפיננסי, בתחום פיתוח מערכות מידע, מימוש פרוייקטי Outsourcing, סריקה וארכיבאות אופטית, CRM ועוד.
 

תגיות:

פניות ותלונות לרשות

מערכות וטפסים