כניסה

כתב אישום נגד פעיל שוק ההון אלון נאור ; נאשם בהרצת מניות באמצעות ביצוע עסקאות פיקטיביות
19/11/2001
 
נאור ביצע מאות עסקאות, בהן גרף לעצמו כמיליון שקל ; מדובר בחקירה הנרחבת ביותר בנושא עבירת תרמית בשיטת המסחר של הרצף שבגינה הוגש כתב אישום
 
פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) הגישה לאחרונה, באמצעות עו"ד רחל צירקין, כתב אישום נגד פעיל שוק ההון אלון נאור (30). נאור, תושב נהריה, נאשם בהשפעה בדרכי תרמית על שעריהן של ארבע מניות בבורסה ובהנעה של חבר, בתרמית, לרכוש את ניירות הערך הללו. את הפרשה חקרה מחלקת החקירות של רשות ניירות ערך. מדובר בחקירה הנרחבת ביותר של עבירת תרמית בשיטת המסחר של הרצף שבגינה הוגש עד היום כתב אישום.
 
כתב האישום מגולל את הדרך בה ביצע נאור את העבירות המיוחסות לו. במהלך שנת 1999 ביצע נאור כ-270 עסקאות עם עצמו, בהן נתן הוראות קנייה ולאחריהן הוראות מכירה בכמות ובשער זהים, במטרה לקבוע את שער העסקאות ולהשפיע על תנודות שער המניות. אלון נאור פעל כך במניות של ארבע חברות (יעקובינסקי-לרר, אירופה ישראל, אמלד השקעות וליפמן), ואופן פעילותו בהן הבטיח שההוראות שנתן ייפגשו וייצרו עסקה. את רוב העסקאות ביצע בשלב המסחר הרציף, ובמקרים רבים נכללו עסקאות אלה בעסקאות ששערן קבע את שער המנייה לאותו יום. עסקאות אלה לא שיקפו, כמובן, ביקוש או היצע אמיתיים. בסך הכל גרף לעצמו נאור מהעסקאות הללו רווח של כמיליון שקל.
 
נאור, שנחשב בקרב חבריו לבר-סמכא בשוק ההון, ניצל לצרכיו את אמונו של חבר. החבר, בעל חברת שליחויות בשם יצחק בן בסט, נהג להיוועץ בנאור בנוגע להשקעות בניירות ערך. נאור שכנע אותו לרכוש מניות של חברות יעקובינסקי-לרר ואמלד, תוך שהוא מסתיר ממנו כי הוא עצמו מוכר לו את המניות הללו. בן בסט, כאמור, השתכנע  – ונתן הוראת קנייה בכמות ובשער שעליהם המליץ נאור. למעשה, מכר נאור לבן בסט את מניותיו בשער בו היה מעוניין. בניגוד להבטחותיו של נאור, שער המנייה לא עלה ובן בסט, שחשש כי יתקשה למכור את המניות בבורסה, מכר אותן לנאור בעסקאות מחוץ לבורסה בשער נמוך יותר מהשער בו קנה אותן מנאור – והפסיד בשל כך אלפי שקלים.
 
ביולי אשתקד נעצר אלון נאור על ידי מחלקת החקירות של רשות ניירות ערך. הוא שוחרר בערבות של 850 אלף שקל, מהם 500 אלף שקל ערבות עצמית ו-350 אלף שקל ערבות בנקאית. בשבוע שעבר, כאמור, הוגש כתב אישום נגדו.

תגיות:

פניות ותלונות לרשות

מערכות וטפסים