כניסה

מאסר על תנאי לנורית בדש, שהורשעה בניסיון לקבל במרמה רשיון לניהול תיקי השקעות
24/12/2001
 
בית משפט השלום: אין להתעלם מהיותה עדה עוינת בתיק זילברמן, לאחר ששיקרה במהלך עדותה במשפט
 
שופטת בית משפט השלום בתל אביב, יהודית אמסטרדם, גזרה היום תשעה חודשי מאסר על תנאי על נורית בדש,שהורשעה בניסיון לקבל במרמה רשיון לניהול תיקי השקעות.
נורית בדש עבדה ממרץ 1993 בחברת גלעד רון השקעות ופיתוח בע"מ ועסקה שם בביצוע עבודות מנהליות, בהעברת פקודות בניירות ערך לבורסה ואף השתתפה באסיפות דירקטוריון. בפברואר 1997 הגישה בדש לרשות ניירות ערך בקשה לקבלת פטור מבחינות רישוי לניהול תיקים. פטור כזה ניתן אז לכל מי שהוכיח כי עסק בפועל בניהול תיקים בשוק ההון לפחות שבע שנים לפני הבקשה. בדש, שהייתה מודעת לכך, ציינה בבקשת הפטור כי החלה לעבוד בחברת גלעד רון כבר באוקטובר 1988. במקביל, הגישה בקשה לקבלת רשיון ניהול תיקים – וגם בה הצהירה כי היא פועלת בשוק ההון כמנהלת תיקים כבר מאוקטובר 1988. היא צירפה לכך אישור כוזב שהכין עבורה מנהל חברת גלעד רון, רוני זילברמן ז"ל. באישור נאמר כי בדש שימשה בחברה כאנליסטית בכירה וכמנהלת תיקי השקעות.
 
התובעת מטעם פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), עו"ד ורד סלומון, ביקשה להרשיע את בדש. עו"ד סלומון טענה כי אין מדובר במעידה חד-פעמית וכי בדש חזרה והצהירה עובדה כוזבת במספר טפסים ובתאריכים שונים, וכל זאת במטרה לקבל במרמה רשיון ניהול תיקים. "אם הייתה מצליחה במעשיה ומקבלת את הרשיון המיוחל היה הציבור עלול להינזק ממנהלת תיקים בלתי ישרה העוסקת בכספי אחרים", טענה עו"ד סלומון בבית המשפט.
 
בהכרעת הדין קבעה השופטת אמסטרדם כי החוק "נועד להבטיח שלקוח המבקש להשקיע כספו בניירות ערך יקבל שירות של מנהל תיקים מהימן, ושירות זה יינתן על ידי גורם כשיר ובעל השכלה ורמה מקצועית נאותה. אין עסקינן אפוא, בעבירה פעוטת ערך". בדש ביקשה שלא להרשיע אותה, בנימוק שאין לה כל עבר פלילי ושהרשעתה עלולה להביא לפיטוריה ממקום עבודתה. אמסטרדם דחתה את הבקשה והרשיעה אותה בעבירה של ניסיון לקבל במרמה רשיון ניהול תיקים.
 
מנהל גלעד רון, רוני זילברמן ז"ל, הורשע בעבר בביצוע שתי עבירות של ניסיון לקבל במרמה רשיון ניהול תיקים, עבור אשתו ועבור בדש עצמה. כמו כן, הורשע זילברמן בהדחה בחקירה. עו"ד סלומון הזכירה כי בדש הייתה עדה עוינת לתביעה במשפטו של זילברמן. השופטת אמסטרדם קבעה כי "אין להתעלם מהתנהגותה של הנאשמת במהלך ניהול ההליך הפלילי בתיק דנן כמו גם היותה 'עדה עוינת' בתיק שהתקיים כנגד רוני זילברמן ז"ל, וזאת לאחר ששיקרה במהלך עדותה בבית המשפט". יחד עם זאת, ציינה השופטת כי העבירה נעשתה כאשר בדש מוסתת ונתמכת על ידי מעבידה, וקיבלה את המלצת שירות המבחן כי עונש מאסר, כולל עונש שירוצה בעבודות שירות, עלול להיות הרסני עבור בדש ולפגוע בתעסוקתה ובשיקומה.
 
כאמור, גזרה השופטת אמסטרדם על נורית בדש תשעה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים וקנס בסך שלושת אלפים שקלים או שלושים ימי מאסר תמורתו.

תגיות:

פניות ותלונות לרשות

מערכות וטפסים