כניסה

כתב אישום נגד צעיר מנתיבות באשמת הרצת מניות באמצעות האינטרנט
05/11/2001
 
הצעיר, שהחזיק במניות חברת גילאון, פרסם באתר האינטרנט של "אנליסט" הודעה לפיה מבקש איש העסקים יצחק תשובה לרכוש את החברה
 
פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) הגישה לאחרונה, באמצעות עו"ד ציפי גז, כתב אישום נגד צעיר מנתיבות באשמת ביצוע תרמית בניירות ערך ברשת האינטרנט. זהו כתב האישום השני שמוגש בקשר לביצוע עבירות ניירות ערך באמצעות האינטרנט, לאחר כתב אישום דומה שהוגש בעבר נגד טל פודים. את הפרשה חקרה מחלקת החקירות של רשות ניירות ערך.
 
בכתב האישום נאמר כי יובל כהני (26), תושב נתיבות, רכש בבורסה בפברואר אשתקד מניות של חברת גילאון.
ביום המסחר שלאחר הרכישה הפיץ כהני (שהציג עצמו כעובד של חברת גילאון והשתמש בשם הבדוי ירון שמואלי), באמצעות לוח ההודעות של אתר אנליסט אונליין את השמועה שאיש העסקים יצחק תשובה מנהל משא ומתן לרכישת גילאון. "אני לא מתעסק בבורסה ורציתי לדעת מי זה יצחק תשובה, כיוון שאני עובד בחברת גילאון והבנתי שהוא מנהל משא ומתן עם בעלי הבית של החברה", כתב כהני, "האם זה יכול להועיל למנייה או להזיק לה? והאם כדאי לי לקנות את המנייה כי היא נסחרת גם בבורסה"?
 
כהני, על פי כתב האישום, לא עבד מעולם בחברת גילאון ; העובדה שהציג את עצמו כעובד של החברה נועדה לשכנע את הגולשים כי המידע שמסר הוא אמין ונכון. יתר על כן, הוא ידע כי יצחק תשובה הוא דמות מרכזית בשוק ההון ושתשובה אינו מנהל מו"מ עם בעלי חברת גילאון.
 
מייד לאחר פרסום ההודעה באנליסט אונליין פורסמו הודעות מצד גולשים נוספים, שחלקם עודדו את רכישת המנייה וחלקם הזהירו מפני הרצתה. ביום פרסום ההודעה עלה שער המנייה בלמעלה מ-58 אחוז. למחרת, עלה שער המנייה עלייה נוספת של כ-90 אחוז וכהני מכר את כל אחזקותיו במניות גילאון. לאחר המכירה פרסם כהני הודעה נוספת באתר אנליסט אונליין, בה כתב כי לא ידע שמדובר בהרצת מניה ושאסור לו להשתמש או לפרסם מידע פנים.
 
כהני הואשם בהנעה לרכוש ניירות ערך בדרכי תרמית ובהשפעה בדרכי תרמית על שערי ניירות ערך.

תגיות:

פניות ותלונות לרשות

מערכות וטפסים