כניסה

הושלמה מהפכת הדיווח האלקטרוני: החל מ-17 ביולי ידווחו גם הקרנות, יועצי ההשקעות, מנהלי התיקים והחתמים
09/06/2005
 
יו"ר רשות ניירות ערך, משה טרי, קבע לאחרונה כי החל מיום 17 ביולי 2005 יחלו קרנות הנאמנות, באמצעות מנהלי הקרנות והנאמנים, בעלי הרישיונות לייעוץ השקעות ולניהול תיקים וכן החתמים לדווח לציבור באמצעות מערכת המגנא ודיווח זה יהיה המחייב מבחינת הרשות. בכך תושלם מהפכת הדיווח האלקטרוני שחוללה מערכת זו בשנתיים האחרונות.
 
את הקמת המגנא (ראשי תיבות של "מערכת גילוי נאות אלקטרונית") יזמה הרשות לפני כחמש שנים. המגנא משמשת לקליטה ולהפצה באמצעות האינטרנט של כל הדיווחים לרשות ניירות ערך, לבורסה ולציבור. המערכת מאפשרת גישה מיידית ושוויונית למידע לכל ציבור המשקיעים. כמו כן ניתן להסתייע בה לביצוע ניתוחים אנליטיים. יתרון נוסף של המערכת החדשה הוא בחסכון הכספי המשמעותי שממנו נהנות החברות, בשל ביטול חובת ההפצה הרחבה של עותקים מנייר וההוצאות הרבות הכרוכות בכך.
 
הפרויקט מושתת על הטכנולוגיות העדכניות והמתקדמות ביותר ויינתנו בו פתרונות טכנולוגיים לשאלות סבוכות, כולל זיהוי חד ערכי של המדווחים ונושא אבטחת המידע. נוסף על כך המגנא היא המערכת הראשונה שתעשה שימוש בחתימה אלקטרונית מאושרת על פי חוק החתימה האלקטרונית ותהיה מהמתקדמות מסוגה בעולם.
 
בספטמבר 2001 זכתה חברת טלדור מערכות במכרז להקמת הפרויקט. בנובמבר 2003 הושקה המגנא והחברות החלו לדווח באמצעותה לציבור. כיום, למעלה משנה וחצי לאחר מכן, המערכת פועלת ביעילות רבה וכמעט ללא תקלות. לאחרונה הושלמה התשתית התחיקתית המסדירה את דיווח קרנות הנאמנות, יועצי השקעות ומנהלי התיקים באמצעות המגנא. ב- 17 ביולי, עם תחילת הדיווח של גורמים אלה באמצעות המגנא, תושלם מהפכת הדיווח שהחלה לפני כחמש שנים.

תגיות:

פניות ותלונות לרשות

מערכות וטפסים