כניסה

רשות ניירות ערך קנסה את חברות ניהול התיקים להבה, קואטרו, טי. אי. אם פרפורמנס וסימודן בגין הפרת צו איסור הלבנת הון למנהלי תיקים
10/01/2005
 
הוועדה להטלת עיצום כספי ברשות ניירות ערך הטילה לאחרונה קנסות כספיים על חברות ניהול התיקים להבה, קואטרו, טי.אי.אם פרפורמנס וסימודן. הקנסות, בסך כולל של יותר מ- 100 אלף שקלים, הוטלו בשל הפרה של הוראות צו איסור הלבנת הון הנוגע לחובת זיהוי לקוחות.
 
הצו קובע, בין היתר, כי חלה חובה על כל חברות ניהול התיקים לרשום ולזהות כל לקוחותיהם, כדי לוודא שמי שעומד מאחורי חשבון ניירות הערך הוא אכן האדם הרשום כבעליו. זאת, כחלק מהמלחמה שמנהלת ישראל בתופעת הלבנת ההון.
 
בביקורת שערכו אנשי רשות ניירות ערך במשרדי החברות נמצא כי הן ניהלו חשבונות ללקוחות על אף שלא אימתו את פרטי הזיהוי של כל הלקוחות כנדרש בצו. חברות אלה גם נמנעו מהקפאת פעילות בחלק מהחשבונות של הלקוחות הותיקים שתהליך זיהויים לא הסתיים – ושוב, בניגוד לנדרש בצו איסור הלבנת הון למנהלי תיקים.

שלוש מהחברות (קואטרו, טי.אי.אם וסימודן) לא שמרו את כל מסמכי הזיהוי של הלקוחות כנדרש. קואטרו וסימודן גם לא ניהלו מאגר נתונים, כנדרש בצו. להבה וטי.אי.אם נמנעו מרישום פרטי הזיהוי של הלקוחות בחלק מהתיקים.
 
לאחר הליך שקיימה הוועדה להטלת עיצום כספי לפי חוק איסור הלבנת הון, הוחלט להטיל על החברות קנסות כספיים. על להבה הוטל קנס בסך 40 אלף שקלים, על סימודן 30 – אלף שקל, טי.אי.אם 25 – אלף שקל וקואטרו – עשרת אלפים שקלים. שתי חברות נוספות, מומנטום ופרוקסימה, שהוועדה התרשמה כי הפנימו את לקחי הביקורת על אף שנמצאו פגמים בעבודתן, ספגו התראות מהוועדה.
 
אגב, בהתאם להוראות החוק, הקנסות שמשלמים הגופים המפוקחים מופקדים בקרן מיוחדת שהקימה המדינה למלחמה בנגע הסמים, בהתאם לפקודת הסמים המסוכנים משנת 1973.

תגיות:

פניות ותלונות לרשות

מערכות וטפסים