כניסה

רשות ניירות ערך אישרה החלת הסדר הרישום הכפול גם על החברות הרשומות ב"Small Cap" של הנסדא"ק
27/12/2005
 
דרישות הדיווח מחברות הרשומות ב- SC יהיו זהות לאלו של חברות הרשומות ב- NM, אך בתקנון הבורסה ייקבע רףמינימלי לשווי של חברה הרוצה להירשם למסחר בארץ.
 
רשות ניירות ערך אישרה לאחרונה הצעה להחלת הסדר הרישום הכפול גם על חברות ישראליות הנסחרות ב"סמול קאפ" של בורסת הנסדא"ק בניו יורק. מדובר על הרשימה של החברות הקטנות יותר מאלה הרשומות בנסדא"ק נשיונל מרקט הנכללת כיום במסגרת הסדר הרישום הכפול.
 
כשנכנס חוק הרישום הכפול לתוקף נקבע כי הוא יחול על חברות הרשומות בבורסות NYSE, AMEX וברשימת ה"נשיונל מארקט" של בורסת הנסדא"ק. כבר אז עלתה השאלה האם לאפשר גם לחברות הרשומות למסחר ברשימת ה"Small Cap" של הנסדא"ק - המיועדת לחברות קטנות יותר ובעלי היקפי מסחר צרים יותר - להירשם בארץ ולדווח כאן על פי מודל הדיווח של חברות ברישום כפול. אז הגיעה הרשות למסקנה כי אין להוסיף את רשימת  ה"Small Cap" לתוספת. היו לכך מספר סיבות: ראשית, הכוונה הייתה לאפשר רישום בבורסה בארץ לחברות גדולות שיוסיפו תוספת משמעותית ביותר להיקפי המסחר ולשווי השוק הממוצעים בבורסה כאן. תמורת תוספת משמעותית זו לשוק ההון המקומי הוחלט גם כי ניתן לקבל את הדיווח כפי שהוא מוגש על ידי חברות אלו על פי הדין בארה"ב, אף כי בכך היו מספר הקלות אל מול דרישות הדיווח מחברות הרשומות למסחר בבורסה בישראל בלבד. בנוסף, היה קיים חשש כי למרות שדרישות הדיווח מחברות ב"Small Cap" זהות לאלו מחברות ב"נשיונל מארקט" הרי בעניינים אחרים שאינם מדידים בהכרח, כמו רמת הפיקוח של רשות ניירות ערך האמריקנית (SEC) על דיווחי חברות אלו ומשמעת השוק שלהן, איכות הדיווח נמוכה יותר.
 
בבדיקות שנעשו לאחרונה ברשות התברר כי רמת הפיקוח כיום של ה- SEC על חברות ב"Small Cap" זהה לרמת הפיקוח על חברות ה"נשיונל מרקט" וכי לאחר חקיקת חוק סארביינס-אוקסלי אף הוטלה עליו החובה לבדוק כל חברה נסחרת לפחות פעם בשלוש שנים, ללא קשר לגודלה. גם הפיקוח של הנסדא"ק עצמו ודרישות  ה- coporate governance הקבועות בכללי הנסדא"ק זהות בין שתי הרשימות.
 
משמעת השוק מורכבת מהאפשרות להגיש תובענות ייצוגיות ומדרישות בתי ההשקעות והאנליסטים. כללי התובענות הייצוגיות אינם שונים בין שתי הרשימות. לפי מידע שהגיע לרשות היקף הסיקור של האנליסטים אכן נמצא ביחס ישר לגודל החברות, אך האנליסטים עצמם אינם מבחינים בין החברות המסוקרות לפי רשימות אלא לפי קריטריונים של סחירות וגודל.
 
מליאת הרשות אישרה הצעת החלטה לפיה יוחל הסדר הרישום הכפול גם על חברות ישראליות הרשומות ב"Small Cap"   של בורסת הנסדא"ק. דרישות הדיווח מחברות הרשומות ב- SC יהיו זהות לאלו של חברות הרשומות ב- MN, אך בתקנון הבורסה ייקבע רף מינימלי לשווי של חברה הרוצה להירשם למסחר בארץ.

תגיות:

פניות ותלונות לרשות

מערכות וטפסים