כניסה

רשות ניירות ערך מפרסמת את "המדריך לגלקסיה להשקעות לא מפוקחות"

‏10 נובמבר, 2019

‏י"ב חשון, תש"פ

עו"ד חוה בינשטוק: "מהטיפול בפניות של משקיעים שנפגעו מהשקעה במיזמי השקעות בלתי מפוקחים ראינו  כי רבים מהם, איבדו סכומי כסף משמעותיים, פרי עמל רב של שנות עבודה וחיסכון, בהיקפים המגיעים לעשרות אלפי ₪ ומאות אלפי ₪ למשקיע בודד. משקיעים אלו,  מייצגים את כל שכבות האוכלוסייה, לרבות אנשים משכילים, בעלי ידע וניסיון חיים – אף אחד לא מוגן מהפסדים בהשקעות שאינן מפוקחות".

רשות ניירות ערך מפרסמת היום (10.11.2019) את "המדריך לגלקסיה להשקעות לא מפוקחות" – מדריך ידידותי, נוח לעיון ולקריאה, המפרט את התובנות שנאספו לאורך השנים מהטיפול במיזמי השקעות, הפועלים בניגוד לחוק. בחמש השנים האחרונות הושם דגש מיוחד ברשות ניירות ערך על תחום ההשקעות הלא מפוקחות, תוך שהרשות משקיעה בכך משאבים ניכרים. בתקופה זו, טיפלה הרשות במקרים רבים של מיזמים לא מפוקחים שפעלו בניגוד לחוק.  בחלק מהמקרים נמצא כי אותם מיזמים ביצעו פעולות מרמה והונאה של משקיעים, מעבר להפרה של דיני ניירות הערך.

לדברי עו"ד חוה בינשטוק, אחראית תחום השקעות לא מפוקחות במחלקת הייעוץ המשפטי ברשות ניירות ערך: "ברשות נאספו במהלך השנים תובנות רבות מהטיפול במקרים השונים. לפיכך, וכחלק מתפקידה של הרשות לחינוך פיננסי של ציבור המשקיעים, חשבנו שיהיה נכון וראוי לשתף את ציבור המשקיעים בתובנות אלה, אך בדרך מעט שונה - נגישה, ייחודית ובהירה, גם למי שאינם מומחים בהשקעות בשוק ההון. כך נולד "המדריך לגלקסיה להשקעות לא מפוקחות".

מיזמי השקעות לא מפוקחות הם גופים לא מפוקחים הפונים לציבור ומציעים להם השקעות פיננסיות שונות. חלקם עושים זאת תוך הפרה של אחד משלושת החוקים עליהם אמונה הרשות: חוק ניירות ערך, חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות, חוק השקעות משותפות בנאמנות. ההפרות באות לידי ביטוי, בין היתר, בכך שהם פועלים מבלי לקבל רישיון או היתר, ומציעים השקעות פיננסיות במגוון תחומים. ניתן לראות מיזמים בתחומי השקעות שונים, החל מהשקעות בארץ ועד השקעות במקומות שונים בעולם, מהשקעות במכשירים פיננסיים ועד השקעות בפעילויות עסקיות, כמו: נדל"ן, הייטק ועוד. מיזמים לא מפוקחים עשויים להציע השקעה באחד מתחומים אלה, בחלקם או בכולם.  

עו"ד בינשטוק הוסיפה כי "מהטיפול בפניות של משקיעים שנפגעו מהשקעה במיזמי השקעות בלתי מפוקחים ראינו  כי רבים מהם, איבדו סכומי כסף משמעותיים, פרי עמל רב של שנות עבודה וחיסכון, בהיקפים המגיעים לעשרות אלפי ₪ ומאות אלפי ₪ למשקיע בודד. משקיעים אלו,  מייצגים את כל שכבות האוכלוסייה, לרבות אנשים משכילים, בעלי ידע וניסיון חיים –אף אחד לא מוגן מהפסדים בהשקעות לא מפוקחות".

לאורך השנים הרשות פעלה לקדם תיקוני חקיקה לסגירת פרצות בדין ולהסדרת תחומים שאינם מפוקחים, כחלק ממדיניות הרשות לשמירה על עניינם של ציבור המשקיעים. בין התחומים שהרשות קידמה ניתן לראות את הסדרת תחום זירות הסוחר ואיסור על פעילות של אופציות בינאריות. כמו כן, בימים אלה פועלת הרשות לקדם את הסדרת תחום הברוקראז'.

בהתאם למדיניות שמובילה הרשות, ברבות השנים ניהלה עשרות הליכים משפטיים. הליכים אלה נחלקים לשלושה סוגים עיקריים של פעילות:

  1. במישור הפלילי: הוגשו כתבי אישום כנגד קרן קלע ואמיר ברמלי, כנגד קרן אור, יחיאל טפירו ועו"ד אמיר בירמן, כנגד חברת אינובטיב ורון חן, וכנגד חברת יוטרייד בע"מ ואביב טלמור, וכן הועברו תיקי חקירה להגשת כתב אישום , לדוגמא בעניין חברת גל מדיה טרייד בע"מ (iTrader);
  2. במישור האכיפה המנהלית: נפתחו הליכים ונחתמו הסדרי אכיפה מנהליים, בין היתר, עם קבוצת בסדנו, ועם חברת MHR1, וכן הוטלו עיצומים כספיים על  קרן האפ וונצ'רס וורלד ווייד בע"מ;
  3. במישור האזרחי: התנהלו הליכים משפטיים, לדוגמא, בעניין קבוצת קדם בע"מ, בעניין חברת א.ד.ר כלכלה בטוחה בע"מ, בעניין אקזיטוואלי, ועוד. 

 

בכל בחינה של השקעה בניירות ערך בשוק ההון, ממליצה רשות ניירות ערך לבדוק באם הגורם / הגוף, באמצעותו תתבצע ההשקעה, מפוקח על ידי רשות ניירות ערך.  בדיקה זו מתאפשרת באופן פשוט ומהיר באתר רשות ניירות ערך.

המדריך המלא מפורסם באתר רשות ניירות ערך.

תגיות:

פניות ותלונות לרשות

מערכות וטפסים