כניסה

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, אישרה הקלות לפתיחת חשבון מרחוק למסחר בניירות ערך לחברי בורסה שאינם בנקים

‏13 פברואר, 2019

‏י"ג אדר א, תשע"ט

 הודעה לעיתונות

מקדמים את התחרות בענף הברוקראז'

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, אישרה הקלות לפתיחת חשבון מרחוק למסחר בניירות ערך לחברי בורסה שאינם בנקים

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, אישרה היום מתן הקלות לחש"בים (חברי בורסה שאינם בנקים) לפתיחת חשבון מרחוק למסחר בניירות ערך. מתן ההקלות לחש"בים כבתי השקעות יאפשר לציבור המשקיעים מגוון רחב יותר של אפשרויות השקעה, במטרה לקדם את התחרות בענף הברוקראז'.  בנוסף, מתן ההקלות יאפשר לציבור רחב יותר של משקיעים לסחור בניירות ערך. זאת יתבצע באמצעות קשר טלפוני וממשק טכנולוגי, ללא הכרח בנוכחות פיזית בבתי ההשקעות, בהתאם למגמות המתקדמות לצריכת שירותים פיננסיים הנהוגות בעולם. 

נציין כי בחודש נובמבר 2018, פורסמו המלצות הביניים של הצוות המשותף ברשות ניירות ערך וברשות התחרות (רשות ההגבלים העסקיים) להגברת התחרות בענף הברוקראז'. בין הממצאים שפורסמו בדו"ח, נמצא כי 97% מהלקוחות הפרטיים הסוחרים בניירות ערך מעדיפים לעשות זאת באמצעות הבנקים, על אף שעמלות הבנקים במרבית המקרים גבוהות יותר מאלו שמציעים חש"בים, המספקים שירותי מסחר (ברוקרים).

אחד הגורמים העיקריים המהווה חסם לתחרות בין הבנקים לחש"בים במתן שירותי ברוקראז' הוא היעדר פרישת סניפים למתן שירות ללקוחות פרטיים. לכן, לצורך קידום התחרות ניתנו הקלות אשר יאפשרו לציבור המשקיעים לפתוח חשבון מרחוק ולבצע פעולות בניירות ערך, פיקדונות ומשמורת בחשבון אצל חש"ב.

בנוסף, ההוראה הקיימת הגבילה את היקף הנכסים בחשבון לסכום של מיליון ₪ ואסרה על ביצוע פעולות מחוץ לבורסה לניירות ערך בתל אביב ועל ביצוע עסקאות מתואמות בניירות ערך, לחשבונות שנפתחו מרחוק, ללא זיהוי פנים אל פנים. בהתאם, החליטה יו"ר הרשות על הסרה מוחלטת של המגבלות שחלו על סוגי הפעילויות ועל היקף ההשקעות המאושרות לביצוע בחשבון ניירות הערך, המנוהל על ידי חש"בים, אשר נפתחו מרחוק.

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה: "אנו פועלים לייצר מגוון אפשרויות השקעה ופלטפורמות למסחר עבור ציבור המשקיעים, באמצעות הסרת חסמים שאינם רלוונטיים לעולם של ימינו, בנוסף להשקת מוצרי השקעה חדשים. כיום, משקיעים בעולם יכולים לסחור בניירות ערך באמצעות הטלפון החכם מכל מקום בעולם ובכל רגע נתון. מתן ההקלות ביחד עם האפשרות לבצע השוואת עמלות מעניק לציבור המשקיעים כוח במטרה לקבל את השירות הטוב ביותר עבורם".​

תגיות:

פניות ותלונות לרשות

מערכות וטפסים