כניסה

שבוע המשקיעים הבינלאומי WIW2020 יוצא לדרך: 10 שאלות פשוטות ותגלה את המשקיע שבך – האם אתה קואלה? אריה? או גוזל?

‏18 אוקטובר, 2020

‏ל' תשרי, תשפ"א

 יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה: "רשות ניירות פועלת כל העת להעלאת המודעות לחינוך פיננסי ככלל ולצרכנות פיננסית אחראית בפרט. בעידן הנוכחי, האינטרנט מעניק לציבור נגישות לסוגי מידע רבים. מנגד, הציבור חשוף ואף מוצף בהצעות מגוונות מטעם גופים שונים. בדיוק כמו בהשקעות בשוק ההון, הנגישות לאינטרנט, מייצרת הזדמנויות, לצד סיכונים. לכן, אנו רואים חשיבות רבה בשימוש באמצעים אלו כדי לגעת בפסיפס האנושי המרכיב את הציבור הישראלי. בשנים האחרונות הרשות הגדילה את פעילותה ברשתות החברתיות ובפלטפורמות נוספות באמצעות הנגשת מידע פיננסי בשפה פשוטה, שידורים חיים למתן מענה לשאלות הציבור ופרסומים של מדריכים בתחום הצרכנות הפיננסית. אני מזמינה אתכם להצטרף אלינו ולקבל כלים בכל הקשור בהשקעות בניירות ערך בשוק ההון".

רשות ניירות ערך משיקה היום (18.10.2020) את שבוע המשקיעים הבינלאומי World Investor Week 2020 (WIW), זו השנה הרביעית. שבוע המשקיעים הבינלאומי נוסד במטרה להעלות את המודעות לחשיבות של חינוך פיננסי ככלי מרכזי לקידום צרכנות פיננסית אחראית בקרב הציבור הרחב. רשות ניירות ערך הישראלית שותפה לקמפיין, שמוביל ארגון IOSCO, הפורום הבכיר ביותר לשיתוף פעולה בין רשויות ניירות ערך בעולם, יחד עם כ - 100 רשויות מפקחות ברחבי העולם.

השנה, רשות ניירות ערך מציינת את הקמפיין בפעילויות שונות שנועדו להנגיש את הנושא לקהל יעד צעיר אשר מצוי ברשתות החברתיות וברשת האינטרנט. במרכז הקמפיין סקר מאפייני משקיעים, בסימן "גיליתי את המשקיע שבי". הסקר נכתב בסיוע המרכז לפנסיה, ביטוח ואוריינות פיננסית באוניברסיטת בן-גוריון, והוא עוסק בזיהוי קשרים בין ידע ותכונות אופי לבין נטייה ומוכנות להשקעה בשוק ההון. מענה על הסקר שמכיל עשר שאלות יאפיין חמישה סוגי משקיעים אשר יבואו לידי ביטוי באופן הבא: מלך! - אריה, הולך על בטוח - קואלה, על רגל אחת - פלמינגו, האקונה מטטה - סוריקטה ויש לך עוד זמן- גוזל (ראו מטה דוגמאות). בסיום מענה על השאלון, כל משקיע ייחשף להסבר קצר ולכלים הקשורים בשוק ההון.

הפרסומים ילוו בסרטונים קצרים ואפקטי AR באינסטגרם שיאפשרו זיהוי אישי עם סוגי המאפיינים השונים. השנה גם יושקו מדבקות לשימוש בערוץ הוואטסאפ (WhatsApp) הקשורות בהשקעות בניירות ערך ויתקיים מפגש עם הציבור און ליין, להעשרת הידע על שוק ההון בראי תקופת הקורונה, בראשות יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה ובהשתתפות מנהלת מחלקת תאגידים, עו"ד שרה קנדלר. במפגש תתקיים גם הרצאה אורחת של היזמת ומרצה בינלאומית, צמרת פירסט, במסגרת הפעילויות שמובילה הרשות כשירות לציבור.

בשנים האחרונות, קיימה הרשות מספר קמפיינים שנועדו ל"געת" בציבור הרחב במטרה להעלות למודעות את חשיבות הטמעת החינוך הפיננסי. קמפיינים אלו כללו פרסום של סדרה של סרטונים קצרצרים בסגנון שאלון רחוב, במסגרתם עוברי אורח נשאלו אודות מושגים בסיסיים הקשורים בשוק ההון, פרסום "המדריך לגלקסיה להשקעות בלתי מפוקחות", מסמך הכולל את התובנות שגיבשה הרשות עבור הציבור והקמת אתר השקעות מזויף (WWW.RNE.CO.IL) שנועד להעלות את מודעות הציבור לסיכוני התרמית.

הנכם מוזמנים לגלוש באתר רשות ניירות ערך ולעקוב אחר המידע המתפרסם ברשתות החברתיות.

יש לציין כי השאלון מוגש לציבור על ידי רשות ניירות ערך במסגרת פעילות לקידום צרכנות פיננסית אחראית. השאלון נכתב בסיוע המרכז לפנסיה, ביטוח ואוריינות פיננסית באוניברסיטת בן-גוריון, והוא עוסק בזיהוי קשרים בין ידע ותכונות אופי לבין נטייה ומוכנות להשקעה בשוק ההון. השאלון כללי באופיו ואין לראות בו או בתוצאות המתקבלות בו המלצה לפעול בשוק ההון או לבחור באפיק השקעה מסוים. רשות ניירות ערך מדגישה את חשיבות ההשקעה בפעילות מפוקחת והתרומה הרבה שיכולה להיות להסתייעות בבעל רישיון לפני ביצוע השקעה בשוק ההון ובמהלכה.

תגיות:

פניות ותלונות לרשות

מערכות וטפסים