כניסה

כנס CapiTech של רשות ניירות ערך – רגולציית שוק הון בעולם טכנולוגי

‏20 ינואר, 2020

‏כ"ג טבת, תש"פ

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה: "בדומה לרפורמת 'שמים פתוחים', ששינתה ללא היכר את ענף התעופה, כך גם ה – Open Finance, משבש את העולם הישן ומייצר עולם חדש. לשם אנו שואפים להגיע ולכן, אופן הטיפול בסוגיית הפיקוח על ה – API וה – PSD, כל כך קריטי"

בנוסף, קראה יו"ר הרשות לגופי ההשקעה המוסדיים:

"מיאמי זה כאן! השקעה במקבצי דיור מעבר לים זה נחמד, אבל הפוטנציאל האמיתי ימשיך להיות בעשורים הקרובים בתעשיית הטכנולוגיה הישראלית; מוסדיים זרים מבינים זאת היטב – הגיע הזמן שגם הישראלים יבינו, ולא רק בנוסטרו אלא גם בצד העמיתים"

"אנחנו לא מחכים לתוצאות הבחירות – יצאנו לדרך מזמן ואנו מאמצים טכנולוגיות חדשות באופן מתמיד"

רשות ניירות ערך ערכה היום (20.1.2020) את הכנס השנתי שלה, אשר עמד בסימן השפעת המהפכה הטכנולוגית על שוק ההון - CapiTech. דפנה ליאל, כתבת חדשות 12 בכנסת, הנחתה את הכנס.

יו"ר הרשות, ענת גואטה, פתחה את הכנס ואמרה: "בדומה לרפורמת 'שמים פתוחים', ששינתה ללא היכר את ענף התעופה, כך גם ה – Open Finance, משבש את העולם הישן ומייצר עולם חדש. לשם אנו שואפים להגיע ולכן, אופן הטיפול בסוגיית הפיקוח על ה – API וה – PSD, כל כך קריטי".

גואטה פנתה אל גופי הפנסיה והמשקיעים המוסדיים, המנהלים את כספי החוסכים לפנסיה, ואמרה: "מיאמי זה כאן! השקעה במקבצי דיור מעבר לים זה נחמד אבל הפוטנציאל האמיתי ימשיך להיות בעשורים הקרובים בתעשיית הטכנולוגיה הישראלית. מוסדיים זרים מבינים זאת היטב – הגיע זמן שגם המוסדיים הישראליים יבינו, ולא רק בהשקעות בנוסטרו, כי אותה רמת מחוייבות ותשומות מקצועיות שמושקעות בנוסטרו צריכות להיות מופנות לא פחות לצד העמיתים".

עוד הוסיפה גואטה, כי "חופש פעולה וגמישות לרגולטורים יאפשרו את  שילובן של הטכנולוגיות החדשות כדי לשמר את החיות של השוק ובטח כדי להציבו בשורה הראשונה עם שוקי ההון מפותחים ומובילים בעולם. רשות ניירות ערך בראשותי מחויבת לתמוך בחדשנות אשר מנגישה, מייעלת ומביאה לתחרות אפקטיבית ורבה יותר בשוק ההון. איך עושים זאת? אנחנו ברשות ני"ע מייצרים מומחיות בתחום הטכנולוגי, כדי שנדע להבין את הסיכונים ונדע איזה חסמים לשחרר וכיצד".

גואטה הציגה לראשונה את מסקנות דוח הוועדה לבחינת מיסודם של שווקים דיגיטאליים בישראל, המפורסם היום לראשונה ואמרה, "כדי להגשים את החזון במלואו צריך יהיה גם לעצב מחדש את הארכיטקטורה הרגולטורית לאימוץ חדשנות טכנולוגי. אני מזמינה את שוק ההון וחברות טכנולוגיה להציג הוכחת התכנות לפלטפורמות דיגיטאליות שישמשו מודל אפשרי לבניית שווקים אלו בעתיד".

גואטה ציינה מהי המשמעות עבור האזרח באימוץ טכנולוגיות חדשות אלה. לדבריה, "אחת המשמעויות לדוגמא, היא שכל אדם בישראל יוכל לפתוח חשבון דיגיטאלי למסחר בניירות ערך מרחוק, בכל מקום שיבחר, תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, למשל זיהוי פנים. כל יוזר יוכל לקבל ייעוץ השקעות דיגיטאלי, על כל סכום, בכל אפיק או שוק, מכל מקום שיבחר, גם בפיג'מה במיטה. ואנחנו לא מחכים לתוצאות הבחירות, כבר יצאנו לדרך. יחד עם רשות החדשנות והבורסה השקנו לאחרונה את מיזם הדטא סאנדבוקס. אנחנו תומכים כלכלית בחברות פינטק ומספקים להן גישה למערכות המידע שלנו ושל הבורסה לניירות הערך, כולל גישה למידע של גופים מפוקחים בהסכמתם, ככל שהם חפצים בכך. לא רק יזמים ומשקיעים ייהנו מאימוץ הטכנולוגיה. ממש בימים אלה אנחנו מקדמים שני מיזמים נוספים להנגיש שירותים פיננסים באמצעים טכנולוגיים לקהלים רחבים בציבור הישראלי: אנחנו פועלים להקמה של ברוקר קמעונאי בישראל, שיאפשר מסחר בניירות ערך ויפיץ קרנות נאמנות בצורה חכמה, באמצעות פלטפורמה דיגיטלית חדשנית. כמו כן, יזמנו שירות דיגיטאלי חדש  - ניהול תיקים 2.0 – שירות שמשלב בין ניהול תיקים לבין קרנות נאמנות – השירות יאפשר להנגיש את ההשקעה בשוק ההון לקהלים חדשים, כאלה שהיקף התיק שלהם נמוך מכדי לשכור מנהל תיקים קלאסי".

גואטה סיכמה, כי "באחריותנו לא לעכב את המהפכה, אלא להיות ממבשריה על מנת שזו תוכל לתרום לציבור, לתעשייה ולכלכלה הישראלית. העולם כבר שם! אנחנו לומדים, מיישמים ופועלים פרו-אקטיבית לשינוי המסגרת הרגולטורית ואנחנו מבטיחים להמשיך לפעול ולהציב את שוק ההון בחזית הטכנולוגיה".

הנאום המלא מפורסם באתר רשות ניירות ערך.

תגיות:

פניות ותלונות לרשות

מערכות וטפסים