כניסה

רשות ניירות ערך משיקה היום את שבוע המשקיעים הבינלאומי World Investor Week 2021 (WIW)
 
 

‏1 נובמבר, 2021

כ"ו חשון, תשפ"ב

 מה הסטורי של ציבור המשקיעים בישראל?

 # מסקר שערכה רשות ניירות ערך לקראת שבוע המשקיעים הבינלאומי WIW2021  עולה כי:

 • רק 25% מבני 65+ בדקו האם יועץ ההשקעות שלהם הוא בעל רישיון, בעוד ש-46% מהמשיבים בגילאי 29-18  בדקו;

 • כ-70% מהמשקיעים התמקחו על עלויות דמי הניהול והעמלות של תיק ההשקעות שלהם;

 • 60% מהמשקיעים העידו שאינם מבינים או מכירים את עולם הנכסים הדיגיטליים/ מטבעות קריפוטוגרפיים;

 • כ-70% מאלה שאינם משקיעים סבורים שהשקעה בשוק ההון מחייבת הבנה מעמיקה בעולם הפיננסי.

 

רשות ניירות ערך משיקה היום (1.11.21) את שבוע המשקיעים הבינלאומי World Investor Week 2021 (WIW), זו השנה החמישית. שבוע המשקיעים הבינלאומי נועד להעלות את המודעות לחשיבות החינוך הפיננסי ככלי מרכזי לקידום צרכנות פיננסית אחראית בקרב הציבור הרחב. רשות ניירות ערך הישראלית שותפה לקמפיין, שמוביל ארגון IOSCO, הפורום הבכיר ביותר לשיתוף פעולה בין רשויות ניירות ערך בעולם, יחד עם כ- 100 רשויות מפקחות ברחבי העולם.

במסגרת הקמפיין, מדי שנה הרשות מתמקדת בנושא אחר, והשנה לאור ההשפעה של מגפת הקורונה, הוחלט לבחון את מאפייני המשקיעים וההשקעה שלהם. הסקר בדק עם שתי אוכלוסיות מרכזיות: משקיעים בשוק ההון וציבור שאינו משקיע. בין השאלות עליהן ענו הנסקרים: היכן נחשפת לראשונה לתוכן בנושא שוק ההון? מהן המטרות העיקריות שלשמן הנך משקיע.ה בשוק ההון? באיזו מידה פרמטרים שונים משפיעים על ההחלטה שלך בנוגע לתיק ההשקעות (מוצרי השקעה, תמהיל השקעות)? מה לדעתך מידת המסוכנות של השקעה בנכסים דיגיטליים לעומת מוצרי השקעה אחרים?

להלן מספר תובנות שעלו ממצאי הסקר:

 • 3% בלבד מהמשקיעים נחשפו לראשונה לתוכן בנושא השקעות ושוק ההון בבית הספר התיכון;

 • כ-70% מאלה שאינם משקיעים סבורים שהשקעה בשוק ההון מחייבת הבנה מעמיקה בעולם הפיננסי;

 • רק ל-19% מאלה שאינם משקיעים יש תכנית פיננסית מסודרת לשנים הבאות;

 • רוב המשקיעים מגדירים את מטרת ההשקעה שלהם בשוק ההון כאפיק חסכון והשגת תשואה לטווח ארוך;

 • 58% מהמשקיעים סבורים שעל מנת להצליח בעולם ההשקעות נדרשים אורך רוח, סבלנות ויכולת דחיית סיפוקים;

 • רק 25% מבני 65+ בדקו האם יועץ ההשקעות שלהם הוא בעל רישיון, בעוד ש-46% מהמשיבים בגילאי 29-18  בדקו;

 • 42% מהמשקיעים בגילאי 29-18 נעזרו/ים בשירותי ייעוץ דיגיטלי, לעומת 14% בלבד מהמשקיעים בני 65+;

 • כ-70% מהמשקיעים התמקחו על עלויות דמי הניהול / העמלות של תיק ההשקעות שלהם;

 • 60% מהמשקיעים העידו שאינם מבינים או מכירים את עולם הנכסים הדיגיטליים/ מטבעות קריפוטוגרפיים.

שאלוני הסקר נוסחו וממצאיו נותחו על ידי ד"ר גלית סיני קרמונה.

לסקר המלא המפורסם באתר רשות ניירות ערך - לחצו כאן

בנוסף, במסגרת הפעילות לציון שבוע המשקיעים הבינלאומי קיימו עובדי רשות ניירות ערך הרצאות לציבור במרחבים שונים. ההרצאות נועדו להנגיש את שוק ההון בגובה העיניים, לעסוק במושגים בסיסיים ובשאלות החשובות בהתאם לקהל היעד. בין ההרצאות שהתקיימו יושבת ראש הרשות, ענת גואטה, הרצתה בפני תלמידות כיתה ג' בקרית שמונה בבית הספר בו לומדת נכדתה, על צרכנות נבונה;  ראש מערך טיפול במיזמים לא מפוקחים במחלקת ביקורת והערכה, עו"ד רפי גולדשטיין, הרצה בזום לאזרחים ותיקים, בשיתוף עם המשרד לשוויון חברתי, על הסכנות שבהשקעה במיזמים שאינם מפוקחים; עו"ד יסמין פרנקל, מפקחת ביחידה לפיקוח על בעלי רישיון במחלקת השקעות, הרצתה לנשים, בשיתוף עם קהילת הנשים בפייסבוק "מועדון ארוחת הבוקר של אורבן מאמס", על דרכי השקעה ועל השאלות החשובות שיש לשאול לפני שיוצאים לדרך;  עו"ד נועם לבנון ממחלקת תאגידים, קיים מפגשים עם קבוצות של נוער בסיכון, הרצאת אונליין לקהילה, והרצאה בבית ספר תיכון כפר בתיה ברעננה לתלמידי כיתות י"ב;  רו"ח דוד טרגין ממחלקת תאגידים הרצה בפני בנות אולפנת בני עקיבא בלכיש על מושגים בסיסיים בהשקעות; בחודש הקרוב תקיים רו"ח פרידה עבאס-יוסף ממחלקת תאגידים, הרצאה אונליין בשפה הערבית, וכן צפויות להתקיים הרצאות נוספות.

דוברת הרשות והממונה על החינוך הפיננסי, הדר הורן: "מדי שנה, בשבוע המשקיעים הבינלאומי אנו פועלים להעלאת המודעות של הציבור הרחב לחשיבות החינוך הפיננסי ולצרכנות פיננסית אחראית. מהסקר שערכנו עולה כי 60% מהמשקיעים מנהלים את ההשקעות שלהם באופן עצמאי. כמו כן, אנו מזהים שבעקבות מגפת הקורונה, עלתה המודעות של הציבור והרצון שלו לרכוש ידע באמצעים השונים. לכן,  הרשות משקיעה מאמצים במרחבים השונים להעצמת "ארגז הכלים" האישי של ציבור המשקיעים, ובמקביל פועלת להזהיר את הציבור מפני תרמיות והשקעה במיזמים לא מפוקחים".

תגיות:
 
 

פניות ותלונות לרשות

מערכות וטפסים