כניסה

דברי יו"ר רשות ניירות ערך בכנס השני של פורום 35+

13.9.2022

בוקר טוב,

תודה רבה לכל מי שנמצא אתנו כאן היום. תודה רבה לחברי הפורום, שותפינו לדרך, אלו שכאן ואלו שאינם כאן. ותודה מקרב לב לכל הדוברים והדוברות שלנו היום ולידידי רוג'ר אבראבנל.

אנחנו חוגגים היום שנה להקמתו של "פורום 35+".

פורום 35+ הוא למעשה כמו הקמה של חברה, COMPANY, שכולכם שותפים בה, אז מהו בעצם המוצר שלנו? למוצר שלנו קראנו "גיוון מגדרי בדירקטוריון".

רובנו מסכימים שזה מוצר חשוב, אבל הלקוחות לא מורידים אותו מהמדף. החלטנו להעביר את המוצר מהמדף האחורי, לנער ממנו את האבק ולהציג אותו בחלון הראווה שלנו.

כמקובל בעולם העסקי, קבענו יעדים כמותיים עבור כל סוכני המכירות שלנו בחברה ושלחנו אתכם לדרך.

בחלוף שנה, דיווחנו למשקיעים על תוצאות הפעילות והראינו עלייה מ -  16% לכ - 23% חברות שעמדו ביעד של 35% נשים שמכהנות בדירקטוריון, נכון למועד זה.

כיוון שברבעון השלישי מימשנו כבר את מרבית היעדים לשנת 2022 עדכנו את התחזית והעלינו את יעד הצמיחה.

בפועל, הגדלנו את היעד לשנת 2022 משיעור חברות של 20% ל - 35%.

עוד נכונה לנו הדרך עד סוף 2022 להגיע ליעד שהצבנו לעצמנו, לפיו 35% מהחברות ימנו 35% נשים בדירקטוריון.

בדקנו מיהם ה- Early adopters שלנו ולשמחתנו גילינו שהמוצר שלנו "תופס" בכל מגוון החברות, וותיקות וצעירות. אני מאמינה שהצלחת חדירת המוצר לשוק מגיעה ממקום כן ואמתי של אימוץ הנורמה. אבל יש עוד לקוחות רבים שאינם שם והמטרה שלנו היא  להגיע לשוק כולו.

בחודשים שחלפו מיום הקמת הפורום פעלנו רבות כדי להזיז את הגבינה:

 • נפגשנו באופן אינטנסיבי עם כל מחזיקי  העניין הרלבנטיים שיש בכוחם להשפיע לטובה על הנושא הזה - מנהלי חברות, יושבי ראש, בעלי שליטה בחברות, עמותות ואנשי אקדמיה.

 • קיימנו מפגש ראשון של הפורום בפברואר השנה והיה לנו הכבוד לארח את יושבת הראש של קלאב 30%, הגברת Ann Cairns.

 • דאגנו שהשדה של מגדר יופיע באופן שוטף בדיווחי החברות.

 • אנו מקדמים מחקר אקדמי בנושא עם טובות החוקרות.

 • אנו מקדמים בשיתוף עם  משרד המשפטים טיוטת תקנות גילוי, לפיה החברות יידרשו להתייחס לשאלה האם קבעו מדיניות בנושא או לא, ומה רמת הגיוון המגדרי בהן.

 • אנו מקדמים את הנושא במסגרת תכנית ממשל פתוח, בהובלת ג'וינט אלכא ומערך הדיגיטל הלאומי ברשות התקשוב הממשלתי.

 • ואולי הכי חשוב, אנו פועלים לשיקוף המידע הקיים.


  ידע הוא כוח לשנות.


  אני שמחה לבשר שהעלינו לאוויר את אתר פורום 35+ בו תוכלו לראות בצורה ברורה וידידותית למשתמש מידע רלוונטי בנושא גיוון מגדרי ספציפי ומצרפי בשוק ההון הישראלי. בהמשך אנו נאיר זרקור באתר גם על זימוני אסיפות למינוי דירקטורים, כאשר בשיתוף פעולה עם הרשות לקידום מעמד האישה – הנגשנו עבורכם מאגר של דירקטוריות מומחיות הכולל למעלה מ - 2,000 נשים. האתר שעלה לאוויר מאפשר פניה ישירה לאיתור מועמדות מתאימות מתוך המאגר של הרשות לקידום מעמד האישה ובקרוב גם ממאגר רשות החברות הממשלתיות. כלומר אמירות שאין נשים הן בגדר תירוצים בלבד והטענה שנשים אינן חלק מה- Contact list פשוט אינה מחזיקה מים.

אז אם לחזור לחברה המשותפת שהקמנו לפני שנה, לאור התוצאות אתם בטח כולכם בטוחים שתקבלו בונוס על המכירות היפות בסוף השנה.

אז זהו, שעוד לא... כולכם אנשי ונשות עסקים ולכן מבינים שלא מבססים חלוקת רווחים על שלושה רבעונים ראשוניים. אנחנו צריכים להוכיח שהקצב הוא Sustainable  כדי להוריד את הרגל מהגז.

עדיין בלמעלה מ- 30% מהחברות יש פחות מ 20% דירקטוריות ובלמעלה מ- 67% מהחברות יש פחות מ 30% דירקטוריות. 30% מייצג מסה קריטית מינימלית לייצוג משמעותי. כדי להביא בשורה עלינו לשטח את העקומה, שכן הממוצע הפשוט אינו מבטא כמובן את סטיית התקן העצומה.

אז כן, הזזנו את המחט, אבל רק קצת. כדי שנוכל לשמור על כיוון התנועה שלה ולייצר אימפקט בטווח הארוך, חייבים להגביר כל הזמן.

במהלך הדורות האחרונים, נשים אמיצות סללו את דרכן, ובאמצעותן נסללה הדרך לבנותיהן ולבאות בעקבותיהן. הן נאבקו על זכויות בסיסיות לבחור ולהיבחר, חינוך והשכלה, קניין, הבעלות על גופן - מאבק שנוכח גם בימים אלה. אני רוצה לברך בהזדמנות את החלטת הממשלה בשבוע שעבר לחתור לשוויון מגדרי בכל שולחן קבלת ההחלטות שדן בנושאים שעניינם חירום. מדובר בעבודה מרשימה ופורצת דרך של הועדה המייעצת בנושא הטמעת חשיבה מגדרית (Gender Mainstreaming) בעת גיבוש המלצות למדיניות לאומית על ידי המל"ל במצבי חירום שונים, בראשה עומדת אל"מ (במיל') רות שהם.

בשנת 2022 אנחנו צריכים להיות מודאגים, שבישראל למרות שנשים מהוות למעלה מ - 50% מאוכלוסיית המדינה, הן לא נמצאות באופן טבעי ומייצג בפורומים שמיישמים קבלת החלטות עבור מדינת ישראל או עבור שוק ההון בישראל שבו מושקעים למעשה חסכונות הציבור.

הנתונים האלה גורמים לי לחוסר מנוחה.

אני לא יודעת אם שמתם לב אבל הסמל שבחרנו לפורום הוא ציפור הסיס.

לאורך כל שנותיי בשוק ההון, להקות הסיסים ליוו אותי בסיום יום עבודה בדרך לחניון בשדרות רוטשילד. מי שעובד באזור בוודאי מכיר את מחול הסיסים שממלא את השמים לעת ערב, מחזה מרהיב.

מה שמייחד את הציפור הזו הוא שהיא מבלה את רוב זמנה באוויר. למעשה אין אף ציפור שמבלה חלק כל כך גדול מחייה בתעופה, 99% מהזמן.

הן ציפורים חסרות מנוחה.

זו דרכן, כך הן חיות את חייהן, פשוט חגות באוויר ללא לאות. הן מסמלות עבורנו שגם אנחנו צריכים לפעול ללא לאות וזוהי צריכה להיות שגרה עבורנו.

כך, גם אנחנו בחברה המשותפת שהקמנו ממשיכות במלוא המרץ וכחלק מהשגרה היומיומית, מעלות את הנושא על סדר היום כי גיוון מגדרי אינו מובן מאליו – וצריך לעשות מעשה -  רק ככה המחט תשמור על כיוון התנועה שלה לאורך זמן.

אנחנו לא מדברות על לעשות הנחות לאף אחד ולאף אחת:

May the Best Woman or Man Win.

כי שולחן הדירקטוריון צריך לכלול את האנשים המוכשרים ביותר והנשים המוכשרות ביותר שינווטו את הספינה.

לכל מחזיקי העניין בחברה, בין אם זה בעל השליטה, מנכ"ל החברה והמשקיעים יש אינטרס שהרכב שולחן הדירקטוריון יבטא את מנועי הצמיחה של החברה, ידע להתמודד עם האתגרים ולזהות את ההזדמנויות.

השאלה היא האם מי שמנווט את הספינה, וזה יכול בעל השליטה או גוף מוסדי, באמת פועלים כדי לבחור את האנשים הטובים ביותר או שהם פועלים לבחור את האנשים הטובים ביותר להם?

האם כאשר הדירקטוריון מקבל רשימה של מועמדים, גברים בלבד, הוא ממשיך לנהל את הדיון או שהדיון מושהה עד שהחברה ובאי כוחה יפעלו כדי להציג לדירקטוריון רשימה מאוזנת שמשקפת את הטובות והטובים ביותר?

מחקרים מראים שהגישה שלפיה רק המוכשרים ביותר מתמנים לא הוכיחה את עצמה ובפועל תהליכי הבחירה מוטים על ידי העדפות אישיות והטיות מגדריות של הגורמים המציעים והממנים. 

אני מאמינה שהאינטרס של החברה הוא שתהליך האיתור עוד בשלבים המוקדמים שלו יהיה שקוף ופומבי וכך יובטח שהתהליך יהיה מיטבי, סדור והוגן.

היום התהליך מתבצע ב - OFF RECORD בהתייעצויות בין אישיות בין מקורבים לבעל השליטה או לגופים מוסדיים שלהם הכוח להציע ולמנות. ברור לי שתהליך שקוף שמתחיל בשלבים הראשוניים כרוך בהשקעת משאבים כדי לנהל את הפניות הרבות ולדעת למיין את המוכשרים ביותר מתוכם. אבל רק כך גם נשים  תוכלנה לדעת שבכלל מתקיים תהליך כזה ולהתמודד בו מבלי להצטרך להכיר מישהו שמכיר מישהו שמכיר את בעל השליטה או את הגוף המוסדי בעל הדעה בחברה.

בספר "הקוסם מארץ עוץ", דורותי וחבריה יוצאים למסע במטרה להגשים כל אחד את חלומו.

החברים היו משוכנעים כי בסופו של המסע, מעבר לקשת בענן, הקוסם הגדול יגשים את משאלתם, ויעניק להם את תכונות האופי החסרות להם.

אני בטוחה שכולם זוכרים את הגילוי המשמעותי בסוף המסע -  האריה, הדחליל, ואיש הפח הבינו כי מה שחיפשו בעצם היה אצלם כל הזמן.

הקוסם מארץ עוץ הפליא להעביר לנו את המסר שהאומץ שחיפש האריה והלב שחיפש איש הפח מצויים בהם ואין צורך במסעות מפרכים.

כמו האריה, אנחנו צריכים למצוא את האומץ, לצאת מאזור הנוחות ולפעול לצאת מהחושך אל האור.

כמו איש הפח, אנחנו צריכים להיות שם מכל הלב ולעשות זאת מתוך רצון ומחויבות אמתית.

כמו במסע המשותף של דורותי וחבריה, גם כאן אין מעשה קסמים. הכח טמון בנו. הפתרונות נמצאים אצלנו.

כל שצריך לעשות הוא לקבל החלטה ללא מורא, לעמוד בגב זקוף ולהגדיר סדרי עדיפויות, להכריז על מדיניות.

אם היה מדובר במדיניות השקעה במזרח אירופה בשיא המשבר "היו יותר קופצים" – זה נמצא בידיים שלכם – אתם יכולים לתקן את העיוותים ולייצר מציאות חדשה.

אל תחכו לנו, אל תחכו לחקיקה.

השתמשו בכוח שלכם, היו אמיצים והיו מחויבים. קומו ותעשו. תפעלו ללא לאות.

רק כך, יחד, נוכל להמשיך לשנות את המציאות ולהבטיח שהחברה שלנו כ – Company  וכ – Society תשיא לנו ערך, תנחל הצלחה ותיקח אותנו מעבר לקשת.

תגיות:

פניות ותלונות לרשות

מערכות וטפסים